News & Blog

Svatební fotograf? 4 jednoduché rady, jak správně vybrat svatební(ho) fotografa(ku)
27 Lis ’21 | aktualita

Svatební fotograf? 4 jednoduché rady, jak správně vybrat svatební(ho) fotografa(ku)

Otázka svatebního fotografa je vždy nejvíce na přelomu roku klíčová. Ladí se termíny, časy obřadů, místa… A možná to poslední, co do svatební mozaiky chybí, je svatební fotograf(ka).
Zdá se být možná na posledním místě v seznamu, kdy je nejprve nutné zajistit vše tak, aby svatba klapla do posledního detailu. Ale. Fotograf je ten, kdo váš den „D“ zvěční. Zkuste mu proto dát větší váhu. Nakonec zážitky a fotografie jsou to jediné, co z vaší svatby zůstane věčné.

Svatební fotograf(ka) se většinou nespecializuje pouze na svatby, ale věnuje se také portrétům či rodinné fotografii. I dle těchto fotek můžete analyzovat, zda se vám práce fotografa líbí a zda mu „dáte šanci“ zkoumat dál. Nejdůležitější ale je, aby se vám líbilo svatební portfolio uvažovaného fotografa. Není to však jen o fotografiích.

Na jaké další body ve výběru se zaměřit?
1) Vybírejte dle stylu fotografování – pokud se vám líbí jeho fotografická práce, je to skvělý začátek

2) Správný svatební fotograf by vám měl nabídnout nezávaznou schůzku – probrat vaše představy, představit svou práci, popovídat vám o své nabídce a dát vám na výběr (kdy jasně víte, co očekávat, jak dlouho bude fotografovat a jaký výstup vás čeká) a především ho můžete poznat osobně. Je to váš den a není nic horšího, než svého fotografa (který vám vůbec nemusí sednout jako člověk) poznat až na svatbě.

3) Fotograf by měl být schopen poradit – některé okamžiky svatby jsou fotograficky klíčové, neberete se několikrát za život, a proto máte letmé zkušenosti pouze z jiných svateb, nebo od kamarádek. Zkušený fotograf vám ale může poradit kdy nejlépe fotit portréty, kolik času si na focení rezervovat, co je vhodné, vymyslí lokace na fotografování a může i poradit s harmonogramem dne…

4) Nevybírejte fotografa podle počtu svateb – stále častěji se na sociálních sítích fotografové honosí, kolik svateb už mají za tuto sezónu nafoceno. Číslo sice vypadá skvěle, ale… Pokud vidíte 30, 40… spočítejte si počty víkendů… Kolik takový fotograf zvládne za víkend? Jestli se vám chce plně věnovat, je ideální pouze jedna svatba, s přimhouřenýma očima dvě (pátek, sobota)… i tak už je to náročná disciplína, při které je velmi důležité soustředění, bystrost i kreativita. A tyto vlastnosti s únavou povolují…

MÉ SVATEBNÍ FOTOGRAFIE A NABÍDKU NAJDETE TADY

TOP